انگیزشیهدف گذاری

قانون ۸۰/۲۰ در زندگی

“صرف‌نظر از نوع و ماهیت کسب و کار، فعالیت و … ، ۸۰% نتایج از ۲۰% علت‌ها به‌وجود می‌آیند!”

این جمله به طور کلی قانون ۸۰/۲۰ را بیان می‌کند! قانون ۸۰/۲۰ یا اصل پارتو (Pareto Principle) با نام‌های دیگری نیز شناخته می‌شود. قانون ۸۰/۲۰، قانون افراد اندک اساسی (law of the vital few) یا اصل تُنُکی فاکتور (principle of factor sparsity)  بیان می‌کند که ۸۰ درصد رخ‌دادها از ۲۰ درصد دلایل به‌وجود می‌آیند.

همه چیز از ایتالیا آغاز شد

نام این اصل از نام ویلفردو پارتو، اقتصاددان ایتالیایی گرفته شده است. وی در سال ۱۹۰۶ دریافت که ۸۰ درصد زمین‌های ایتالیا را ۲۰ درصد مردم این کشور در اختیار دارند. همچنین پارتو زمانی که در حال رسیدگی به باغچه‌ی خانه خود بود متوجه شد که ۸۰ درصد نخودفرنگی‌ها، تنها در ۲۰ درصد شاخه‌های نخودفرنگی قرار گرفته‌اند. او این اصل را به صورت گسترده‌ای در تمامی ابعاد زندگی از جمله اقتصاد مطرح کرد.

حدود ۲۰% از سطح فرش، ۸۰% از پاخوردگی را به خودش اختصاص می‌دهد. حدود ۲۰% از مشتری‌های یک شرکت، ۸۰% از سود آن شرکت را رقم می‌رنند. این نسبت ممکن است از مثالی به مثال دیگر متفاوت باشد؛ اما بارها و بارها در زندگی ما اتفاق افتاده است!

با درک این جمله می‌توانیم به مفهوم عمیق‌تری از قانون ۸۰/۲۰ برسیم: “بیش‌تر پیامدها، ناشی از کوچک‌ترین علل است.” 

قانون ۸۰/۲۰

قانون ۸۰/۲۰ در کسب و کار

  • ۲۰% از فعالیت‌های ما، ۸۰% از درآمد ما را ایجاد می‌کنند.
  • ۲۰% از شرکای تجاری، ۸۰% از منابع مالی را فراهم می‌کنند.
  • حدود ۲۰% از مرورگرها، ۸۰% از بازدیدهای یک سایت را رقم می‌زنند.
  • حدود ۲۰% از ابزارهای فضای مجازی مثل تلگرام، اینستاگرام و … ، ۸۰% از مخاطبین یک کسب و کار اینترنتی را جذب می‌کنند.
  • به طور کلی ۸۰% از خروجی‌ها را ۲۰% ورودی‌ها ایجاد می‌کنند.

پس بهتر نیست که بجای تقسیم زمان مثلا بر روی ۱۰ موضوع مختلف، بر روی همان ۲۰% که بیشترین نتایج را ایجاد می‌کنند، تمرکز کنیم؟؟! در این صورت بازدهی و کارایی کسب و کار ما قطعا بیشتر خواهد شد!

قانون ۸۰/۲۰ در روابط

  • ۸۰% از احساس خوب از ۲۰% دوستان گرفته می‌شود.
  • ۸۰% از موقعیت‌ها و پیشنهادهای کاری مناسب، حاصل ارتباط با ۲۰% از دوستان و همکاران است.

پس بهتر نیست که ارتباط‌های خود را هدفمندتر کنیم؟ بیشتر وقتمان را به افرادی اختصاص دهیم که احساس خوبی در ما ایجاد می‌کنند و باعث رشد و پیشرفت ما می‌شوند؟ قطعا اگر این اتفاق بیفتد زمان بیشتری را برای مطالعه، فکر کردن، ورزش و در کل برای خودمان خواهیم داشت.

چکیده مطلب:

پس نتیجه می‌گیریم که بهر حال ما می‌توانیم با تمرکز بیشتر بر روی  ۲۰% علت‌ها، نتایج ۸۰%ای خود را در کسب و کار، سرمایه‌گذاری، زندگی روزمره و روابطمان هر روز بهتر و بیشتر کنیم تا به موفقیت مطلوب دست یابیم!

به عنوان نکته آخر اما بهتر است بدانید که حدود ۸۰٪ از مطالب مهم این مقاله، تنها در ۲۰٪ از جملات آن بیان شده است!😁😜

پرهام خالدی

دیدگاهتان را بنویسید


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to verify temporary file contents for atomic writing. in /home/faniexir/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:52 Stack trace: #0 /home/faniexir/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/faniexir/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/faniexir/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 52