آموزشبورس و سهام

چه روش‌هایی برای سرمایه‌گذاری در بورس وجود دارد؟

مانطور که قبل‌تر هم گفتیم واژه ″سرمایه‌گذاری″ می‌تواند دامنه وسیعی از فعالیت‌ها را در برگیرد.

اما به‌طور مشخص اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه (بورس) باشیم باید با انواع روش‌های موجود در این حوزه آشنا شویم.

سرمایه‌گذاری در بورس به دو روش مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌گیرد:

روش مستقیم:

در این روش سرمایه‌گذار با اتکا بر تحلیل، دانش و تخصص خود وارد بازار سرمایه شده و اقدام به سرمایه‌گذاری و خرید و فروش سهام شرکت‌های مختلف می‌کند. از آن جایی که در این روش مسوولیت سود و زیان سرمایه‌گذاری به عهده خود سرمایه‌گذار است لذا برخورداری از دانش کافی برای انجام معاملات بسیار مهم است.

روش غیر مستقیم:

در این روش یک واسط برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که به نیابت از سرمایه‌گذار وجوه مورد نظر را با بکار‌گیری تخصص، دانش، تبحر تحلیلی، مالی و تجربه، و البته دریافت کارمزدی اندک و متناسب، سرمایه‌گذاری می‌کند تا هم سرمایه‌گذار و هم واسط سرمایه‌گذاری منتفع شوند. همواره به سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای و با درجه ریسک‌پذیری پایین که فرصت و تجربه کافی برای فعالیت مستقیم در بورس را ندارند توصیه می‌شود یکی از انواع روش‌های سرمایه‌گذاری غیر مستقیم را برای فعالیت خود در بازار سرمایه انتخاب نمایند. این روش‌ها شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی اختصاصی می‌شود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری: صندوق‌های سرمایه­‌گذاری با جمع‌آوری منابع پولی کوچک، به سرمایه‌گذاری در سبدی از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار می‌پردازند. صندوق‌ها این امکان را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند تا به جای خرید یک سهم یا اوراق مشارکت خاص، در مجموعه‌­ای از این دارایی‌­­ها، سرمایه‌گذاری کنند. در حقیقت هر فرد می‌تواند با سرمایه مورد نظر خود (هرچند اندک) در سبدی از دارایی‌­های متنوع سرمایه‌­گذاری کرده و به این ترتیب نسبت به آورده خود در سود و زیان صندوق سهیم ‌شود.

سبدگردانی: سبدگردانی فرآیندی است که طی آن فرد خبره در امر سرمایه‌گذاری بر اساس خصوصیات، سطح ریسک‌پذیری و سرمایه هر سرمایه‌گذار، سبدی مناسب او تشکیل داده و به صورت مستمر بر آن نظارت و اعمال مدیریت می‌کند. همچنین، با توجه به تغییر عوامل اثرگذار بر محیط سرمایه‌گذاری، تصمیمات لازم در جهت رسیدن به اهداف سبد و افزایش ارزش آن از طرف مدیر اتخاذ می‌شود. مزیت عمده سبدگردانی در استفاده از توان حرفه‌ای مدیر سبد و مشاوره‌های تیم مدیران سرمایه‌گذاری است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا سبدگردانی اختصاصی

برای اینکه بدانیم کدام روش سرمایه‌گذاری برای ما بهتر است، باید به چند سوال پاسخ دهیم:

اطلاعات من از بورس اوراق بهادار چه‌قدر است؟

آیا من برای بررسی روزانه بازار یا بررسی در بازه‌های زمانی منظم وقت کافی دارم؟

چه‌قدر می‌توانم اطلاعات خودم را در مورد شرکت‌های بورسی و فرابورسی بالا ببرم؟

آیا دانش، مهارت و تجربه کافی را دارم؟

اگر شما جزء افرادی هستید که اطلاعاتتان از بازار بورس و اوراق بهادار اندک است، یا وقت کافی برای رصد بازار ندارید، و یا تجربه کافی در این بازار کسب نکرده‌اید، پیشنهاد ما به شما انتخاب روش دوم یعنی سرمایه‌گذاری به روش غیرمستقیم است. اما اگر قصد دارید روش مستقیم را انتخاب نمایید توصیه می‌کنیم حتما آموزش ببینید و با دانش کافی در این حوزه به دنبال کسب ثروت باشید.

پرهام خالدی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید