آموزشانگیزشیبورس و سهام

آیا از طریق بورس می‌توان پولدار شد؟

اولین سوالی که برای هرکسی در مواجه با کلمه بورس پیش میاید همین است.

  • چقدر درآمد در بورس داری؟
  • چقدر سرمایه برای سرمایه گذاری در بورس لازم است؟
  • همه میگویند اوضاع بورس الان خوب است، نظر شما چیست؟
  • و یا اگر در حد کمی با بورس آشنا باشند و عرضه اولیه ها را خریداری کنند از شما میپرسند؛ الان چه سهمی را بخرم؟

در این مقاله قصد داریم به سوال کسانی که میخواهند بدانند در بورس میتوان پولدار شد پاسخ دهیم.

این سوال از اساس اشتباه است زیرا شما در هرکاری که مهارت داشته باشید میتوانید از آن راه پولدار شوید. برای مثال: شما اگر فروشنده ی ماهری باشید و بتوانید اجناس خود را به مشتریان به بهترین شکل ممکن و با خدمات پس از فروش مناسب بفروشید پس از مدتی کسب و کار شما رشد چشمگیری میکند و میتوانید با گسترش آن به راحتی پول دار شوید ولی نکته ای بسیار مهم است این است که شما آن کار را با مهارت انجام دهید و تسلط کافی بر آن داشته باشید. اگر شما مهارت کافی در معامله نیز داشته باشید و تحلیلگره قدرت مندی نباشید میتوانید در بورس درآمد قابل قبولی داشته باشید.

اگر سوال شما از این جنبه است که آیا ریسک آن ارزش دارد که سرمایه ای که برای آن خیلی زحمت کشیده اید یک شبه از دست برود؛ که باید به شما بگویم در بورس ایران با توجه به کوچک بودن مارکت برای جلوگیری از ضررهای سرمایه گذاران خرد و سواستفاده بازیگران سهام، قیمت هر سهم با محدوده نوسان 5 درصد در روز معاملاتی بعد قابل انجام است و بعد از نوسان بیش از 20 درصدی در پنج روز معاملاتی نماد توسط ناظر بازار بسته میشود و تا ارائه توضیحات توسط شرکت از انجام معاملات در آن نماد جلوگیری میشود. پس اگر به طور مثال شما در بدترین حالت ممکن سهمی را خریداری کنید که یک هفته با بیشترین ضرر همراه باشد بعد از یک همه از ارزش سرمایه شما 22 درصد کم خواهد شد.

ریسک یعنی : هرچیزی که شما دارید!

برای شما ریسک یعنی هرچیزی که دارید.از لباس و خانه گرفته تا اعضای خانواده ،که شما میتوانید برای به دست آوردن چیز دیگری ریسک داشته های خود را بکنید و یا خیر!

کسب درآمد در بورس

نکته دیگری هم که در رابطه با ریسک باید در نظر داشته باشید. این است که در هر کسب و کاری ریسک وجود دارید. اگر کارمند هم باشید ریسک از دست دادند کار و یا کم شدن مزایای خود را خواهید داشت. تنها نکته ای که باید در نظر داشته باشید نسبت Risk به Reward یعنی نسبت ریسک پذیرفته شده نسبت به پاداشی که انتظار داریم برای ما داشته باشد.(در ادامه این مورد را به صورت کامل واشکافی خواهیم کرد)

باید به این باور برسید که هیچکس در بازار سهام نمیتواند همواره سود داشته باشد و بهترین حرکت های بازار را شناسایی کند حتی وارن بافت مشهور که با فروش سهام کوکا کولا در اوایل بازار آن این گفته را به اثبات رساند، البته باید در نظر داشت که وارن بافت تحلیلگری بنیادی است و یکی از قوانین هفتگانه ی خودش این است که اگر در مورد صنعتی اطلاعی نداشته باشد در آن بازار سرمایه گذاری نمیکند.

حال با یک حساب سر انگشتی میخواهید به شما بگوییم که بورس محلیست که پول از انسان های کم حوصله به سمت انسان های صبور حرکت میکند؛ اگر شما تخصصی در بورس نداشته باشید و فقط و فقط روند حرکتی یک شرکت را با توجه به نمودار آن شناسایی کنید و در جهت روند بلند مدت آن معامله کنید میتوانید ماهیانه بین 7-15 درصد سود کسب کنید. به فرض اینکه شما 100هزارتومان در بورس سرمایه گذاری کنید در بدترین حالت ماهینه 10 درصد سود کسب کنید در پایان هر ماه به ترتیب خواهید داشت: 110-121-133-146-161-177-194و.. یعنی در هفت ماه سرمایه شما دوبرابر خواهد شد. شاید شما با دیدن ضررهای هنگفتی که کسی در بورس داشته است مثال هایی برای خود داشته باشید ولی نکته ای که بسیار مهم است روند سودساز بودن سهام در بلند مدت است که با دیدن روند سعودی سهم و مطالعه روند سوددهی آن در گزارش های کدال قابل شناسایی است.

پس شما اگر یک بخشی از سرمایه خود را که بسته به نوع سبد سرمایه گذاری خود را

به بورس اختصاص دهید(حداکثر 40 درصد). سبد سرمایه گذاری باید شامل : بانک، مسکن و مستقلات، ارز، طلا و سهام باشد. شما در بورس با بازده متوسط 10 درصد ماهیانه سرمایه خود را هر هفت ماه دو برابر کنید. ناگفته نماند که نکته ی اصلی را نیز نباید فراموش کنید که هیچ کس قادر نخواهد توانست به صورت مستمر در بورس سود کند پس با کسب سود های بزرگ و ضررها کوچک و کسب تجربه میتوانید درآمد اول خود را از بازار سهام به صورت درآمد غیرفعال داشته باشید.

در انتها باید این موضوع را اضافه کرد که اگر به فکر یک روزه راه صدساله رفتن هستید بورس گزینه مناسبی برای شما نیست من هم وقتی وارد بازار بورس شدم خیلی به این فکر میکردم که میرم قرض می گیرم بعد خیلی زود ثروتمند میشم ولی وقتی دست به اقدام زدم خیلی ضرر کردم بعد به راه درست اومدم گفتم نهههههه باید صبر داشته باشید چون این بازار ذاتش همینه که باید صبر کنی تا به سود خوبی برسی و دنبال سیگنال و سود تضمینی و گول تبلیغات رو نخورید

به این نقل قول خیلی مهم از :

از افرادی که فرمول های عجیب و غریب اراِیه می کنند دوری کنید

وارن بافت اسطوره سرمایه‌گذاری در دنیا 

حتما نظرات و سوالات خودرا زیر این پست کامنت کنید ، برای بهبود و عملکرد فنی تیم فانیکس مهم است

پرهام خالدی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید